Prezentujemy sześć punktów, dzięki którym wykończenie wnętrz naszego domu czy mieszkania stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze.

[fb_button]

Mawia się, że dopiero trzeci budowany dom, budujemy rzeczywiście dla siebie. Podobnie jest z wykańczaniem wnętrz. Projektując nabywamy wprawy, a użytkując – doświadczenia co się sprawdza a co nie. Warto jednak przed przystąpieniem do projektowania wnętrz zastanowić się i zasięgnąć porady osób, które mają to już za sobą. Niejedna Pani domu wspomni i większej ilości gniazdek kontaktowych w kuchni, a mężczyzna o szerszym garażu. Na blogu prezentujemy 6 najważniejszych, naszym zdaniem, zasad aranżacji wnętrz o których musisz pamiętać.

1.Budżet! Każdy, najlepszy nawet projektant, znający rynek i panujące trendy nie jest w stanie oszacować co do grosza budżet jaki należy przeznaczyć na wykończenie wnętrz.  I prawie zawsze okazuje się, że trzeba dołożyć kilka groszy bo albo wymarzone rozwiązania są nieco droższe niż zakładaliśmy, albo zapomnieliśmy podczas planowania o kilku szczegółach, które są konieczne podczas wykańczania. Bezpiecznie jest założyć nadwyżkę budżetu w granicach 10-15%. Wówczas jest duża szansa, że zmieścimy się w budżecie, a nawet na koniec zostanie w kieszeni kilka groszy na niespodziewane wydatki np. na pizze z okazji parapetówki. 

2. Unikaj błędów! Zanim zasiądziesz do kartki i zaczniesz planowanie przestrzeni w swoim mieszkaniu – zaciągnij języka. Sąsiedzi, mieszkający w podobnych lokalach z pewnością podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrz. Równie przydatne mogą okazać się rady rodziców i dziadków, którzy mają już za sobą dekorowanie przestrzeni użytkowych. Słuchaj ich uważnie, ponieważ mogą w rozmowie podpowiedzieć Ci ciekawe rozwiązania, które może nie zastosowali, ale mogą sprawdzić się w Twoim przypadku. Przypomnij sobie też swój pokój i dom w którym dorastałaś/dorastałeś – na pewno było tam wiele rzeczy, które cię denerwowały i chciałabyś/chciałbyś zmienić. Były też praktyczne rozwiązania które warto zastosować w swoim mieszkaniu. To wszystko ma ogromne znaczenie podczas aranżacji wnętrz.

3. Równowaga. Kiedy już wiemy jaką kwotę chcemy przeznaczyć na dekorację wnętrz oraz zebraliśmy informacje od znajomych i rodziny co warto zrobić a czego się wystrzegać, nadeszła pora na projektowanie. Bardzo ważna jest kwestia równowagi. Czasem, pomimo, że nasze mieszkanie ma zaledwie kilka pomieszczeń, każde z nich jest urządzone w innym stylu. To zła taktyka. Liczy się równowaga, czyli zachowanie spójnych barw czy wzorów w całym lokum. Oczywiście nie chodzi o to, aby mieszkanie było jednakowe i nudne, ale o to, by pomieszczenia tworzyły ze sobą spójną całość. 

4. Inwestycje. Są w mieszkaniu elementy, na których nie warto oszczędzać: gniazdka i łączniki światła, podłogi i łóżko. Pierwsze, prawdopodobnie zostaną z tobą na wiele, wiele lat. Watro wybrać te od sprawdzonych producentów i o ponadczasowym wzornictwie. Można też zdecydować się na rozwiązania typu one.platform dzięki któremu wygląd gniazdek i kontaktów możemy zmieniać w prosty sposób. Podłogi to również ważna inwestycja na lata. Korzystamy z nich codziennie, dlatego muszą być odporne na ścieranie, łatwe w utrzymaniu czystości i nie podlegające upływowi czasu. Wybór łóżka natomiast jest ważny ze względu na nasze zdrowie. Wysypianie się jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Nikt nie chce budzić się codziennie obolały i w złym humorze. 

5. Przechowywanie. To chyba jeden z najtrudniejszych tematów do projektowania. Trzeba zastanowić się nad wszystkimi przedmiotami jakie posiadamy lub planujemy posiadać. Ba! Musimy nawet przewidzieć dodatkową przestrzeń na nieplanowane rzeczy. Podczas aranżacji wnętrz każdego pomieszczenia powinniśmy zastanowić się co będzie nam potrzebne, gdzie to będzie miało swoje miejsce w naszym domu a później konsekwentnie odkładać rzeczy na swoje miejsce. 

6. Rośliny. Pod koniec projektowania wnętrz bardzo ważne jest dodanie roślin, które wprowadzą do wnętrza trochę natury. Ich wybór powinien być podyktowany nie tylko wyglądem ale również wymaganiami pielęgnacyjnymi czy możliwościami właścicieli do ich utrzymywania. Dla jednych sprawdzą się kaktusy, inni wybiorą storczyki czy drzewko bonsai a jeszcze innym przypadną do gustu juki i drzewka owocowe hodowane w domowych doniczkach. Ponadto wybór roślin może być również podyktowany ich właściwościami. Jedne ładnie kwitną i pachną, inne neutralizują negatywne zapachy, a jeszcze inne dostarczają tlen i filtrują powietrze.

Wybór jest ogromny, nasze możliwości również. Jeśli nie chcemy zgubić się na etapie aranżacji wnętrz warto krok po kroku, z głową przejść przez proces projektowania aranżacji aby później skutecznie i praktycznie wykończyć mieszkanie. Dzięki temu jest duża szansa, że wnętrza będą dokładnie takie jak zaplanowaliśmy.