Zarówno wiosna jak i jesień są idealnym momentem do używania w domu kominkach. Ciepło z niego płynące ogrzeje nie tylko dom, ale też wodę do kąpieli.

[fb_button]

Piękno naturalnego ognia, ciepło które z niego płynie czy zapach naturalnego drewna w domu. To idealne połączenie, które możemy mieć dzięki zastosowaniu kominka w naszym domu. Do wyboru mamy oczywiście kilka opcji. Kominki klasyczne na drewno, dające naturalny ogień i wymagające kontroli podczas palenia. Biokominki na biopaliwo – tego typu urządzenia nie produkują dymu, spalin ani popiołu. Kominki elektryczne na prąd – działające podobnie do biokominka, mogące pełnić rolę grzewczą lub wyłącznie dekoracyjną.

Rodzaje kominków

Kominki można podzielić ze względu na sposób ich montażu (umiejscowienie w pomieszczeniu) . Wolnostojące to kominki o pełnym palenisku, stabilnej podstawie i dużej mobilności. Ich ogromną zaletą jest to, że z każdej strony mamy dostęp do ognia. Kominki wiszące to nowoczesne rozwiązanie, które możemy zamontować zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz np. na balkonie czy tarasie. Mogą wisieć wysoko lub nisko – zaraz nad podłogą. Kominki narożne są wbudowane w ścianę. Zwykle otwarte z dwóch stron pozwalają na dostęp do ognia z dwóch pomieszczeń. Najczęściej spotykane w miejscu w którym łączy się salon z otwartą kuchnią. Kominki stołowe – czyli mobilna wersja kominka. Są nieduże i idealne na taras czy balkon. Po spokojnym wieczorze przy kominku można je spokojnie schować do szafy czy piwnicy. Wkłady kominkowe to najczęściej stosowane rozwiązanie w nowo budowanych domach, ponieważ trzeba je montować na etapie budowy domu i wymagają dostępu do wentylacji. Mają jednak ogromną zaletę – najbardziej przypominają ognisko, które niegdyś było podstawą ogrzewania domu i można zaaranżować je w dowolny sposób.

Gdzie umiejscowić kominek

Klasycznie najczęściej kominek spotykamy w salonie lub dużym pokoju. To tu spędzamy większość dnia z całą rodziną. Kominek w tym pomieszczeniu nie tylko ogrzewa pokój, jest też sporą atrakcją dla naszych gości i daje pomieszczeniu specyficzne, ciepłe światło naturalnego ognia. Niejedna osoba będzie tym zauroczona i bez względu na to gdzie mieszka będzie chciała posiadać kominek. Coraz częściej montujemy też kominek w sypialni. Naturalne ciepło i światło jakie daje tworzą subtelną atmosferę, uspokajają i relaksują. Jeśli mieszkamy w starym domu, kominek może znaleźć się w kuchni. Kiedyś stary, kaflowy kominek służył gotowaniu. Teraz będzie niezastąpioną, oryginalną ozdobą tego pomieszczenia. Fani kominka mogą zamontować je również w łazience. Odpowiednie zabezpieczenie przed wodą spowoduje, że kominek będzie bezpiecznym i oryginalnym elementem tego pomieszczenia. 

Sterowanie kominkiem

Jak większość sprzętów jakie obecnie montujemy w naszym domu, również kominek możemy podłączyć do centralnego sterowania domem coviva Smartbox. Jednym kliknięciem możemy zapalić w kominku elektrycznym czy biokominku. Możemy też zaplanować aby system sam uruchomił kominek w momencie otwierania drzwi od domu lub o określonej godzinie. Jest to pomocne szczególnie gdy kominek podłączony jest z płaszczem wodnym i ma za zadanie ogrzanie domu i wody użytkowej.