Antresola nigdy się nie nudzi.

[fb_button]

Antresola to rozwiązanie, które od zawsze miało swoich zwolenników jak i przeciwników. Budowana od wieków pozwala na rozbudowanie pomieszczenia o dodatkowe funkcje. Są jednak pewne zastrzeżenia. Nie zawsze i nie wszędzie damy radę zbudować antresole. Nie zawsze będzie to też wskazane. Najczęściej na antresoli budujemy sypialnie – jest to wygodne rozwiązanie, przestrzeń prywatna jest tym samym odcięta od części gościnnej a dodatkowo nie wymaga aż tak wysokich przestrzeni jak inne pomieszczenia. Wystarczy zaledwie 1,2 metra wysokości od podłogi do sufitu aby sypialnia na antresoli była w pełni wygodna. Drugim, bardzo podobnym rozwiązaniem jest pokój dziecka – czasem jako jedyne miejsce, czasem jako podział dziecięcego pokoju gdzie na antresoli jest np. orle gniazdo – czyli przestrzeń do zabawy naszej pociechy. Rzadziej w pokoju dziecka tworzy się na antresoli łóżko, chyba że chodzi o pokój nastolatka. Ten bowiem bardzo chętnie zaszyje się tam wieczorami. Inne pomieszczenie, które poza sypialnią najczęściej tworzymy na antresoli to biblioteczka czy też miejsce na spotkania z gośćmi. Tutaj jednak przestrzeń na antresoli musi być sporo wyższa i mieć minimum 2 metry wysokości. Powoduje to, że wysokość mieszkania musi mieć minimum 4,3 metra. 

Antresola sprawdza się również jako korytarz przechodni między pokojami na górze. Odpowiednio zaprojektowana będzie pięknie dopełniać aranżacje wysokich pomieszczeń. Bardzo rzadko na antresoli tworzy się kuchnie czy łazienkę. Ta pierwsza jest praktyczna tylko w przypadku, gdy również na antresoli mamy jadalnie i tam spożywamy posiłki. Noszenie potraw z góry na dół jest nie praktyczne i nie bezpieczne. Łazienka natomiast wymaga infrastruktury sanitarnej, jest to przestrzeń prywatna i po prostu nie sprawdzi się na podwyższeniu w pokoju. 

Antresole najczęściej buduje się z elementów drewnianych. Właściwa konstrukcja sprawia, że bez problemu antresola utrzyma spore obciążenie. Antresola może być też stalowa a nawet murowana – jako wypust ze ściany podparty na kolumnach betonowych. Kluczem jest, aby przestrzeń między jednym pomieszczeniem i drugim była otwarta. Jeśli dom posiada inteligentny system zarządzania coviva Smartbox – na antresoli będziemy mogli zdalnie zaparzyć kawę, zamknąć rolety czy włączyć pralkę – bez wchodzenia i schodzenia po często dość stromych stopniach drabinki. Warto przy projektowaniu antresoli dobrze zastanowić się nad ich realizacją, bo wygodniejsze (i ładniejsze) okazać się mogą np. kręte schody. Jeśli zatem macie mieszkanie czy dom, którego wysokość pozwala na zbudowanie antresoli – polecamy. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne i estetyczne zarazem.