Światło nadaje klimat pomieszczeniu, to szczególnie ważne w prywatnej sypialni.

[fb_button]

Sypialnia to intymne, prywatne miejsce w którym codziennie zaczynamy i kończymy swój dzień. Ważne abyśmy czuli się w nim dobrze. Dlatego tak ważne jest oświetlenie, które może wprowadzić nas w stan relaksu i uspokoić skołatane za dnia nerwy. Sypialnia to pomieszczenie, które szczególnie należy chronić od nowoczesnych sprzętów i sztucznego światła jakie dają – powoduje ono rozbudzenie a to w sypialni jest zupełnie niepotrzebne. 

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie w sypialni? Jak zwykle, na światło należy popatrzeć z trzech perspektyw – użytkowej głównej, użytkowej punktowej i dekoracyjnej. Pierwsze i najważniejsze światło powinno docierać do każdego punktu w pomieszczeniu, rozświetlając je na tyle, aby spokojnie można było posprzątać. Zwykle jest to lampa w centralnym punkcie pokoju – żyrandol jest tu szczególnie mile widziany, jako element dekoracyjny pomieszczenia. Dodatkowe oświetlenie punktowe należy dobrać wyglądem do głównej lampy, oraz całość stylem do wybranej aranżacji. Miejsca w których należałoby zamontować dodatkowe punkty światła to obie strony łóżka, toaletka, oświetlenie szafy czy garderoby, lampka przy fotelu. Należałoby aby światło w tych miejscach było dość jasne aby swobodnie czytać książkę.

Oświetlenie dekoracyjne w sypialni to spore miejsce do popisu podczas przygotowywania projektu aranżacji wnętrz i późniejszej jego realizacji. W sypialni można wykorzystać taśmy LEDowe np. wokół ścian na wysokości listwy przypodłogowej, przy suficie, oddzielając płaską powierzchnię ściany od siebie tworząc kolorową łunę, umieszczone pod łóżkiem podświetlając je romantycznie… Dekoracyjne mogą być również drobne lampki wpięte do jedwabistego, podwieszanego sufitu imitujące gwieździste niego. Krzykiem mody są też lampki cotton balls powieszone na ramie łóżka czy toaletce. 

Piękne oświetlenie sypialni to jednak nie wszystko. Ważna jest wygoda w jego użytkowaniu. Źle zaprojektowane włączniki mogą powodować dyskomfort nawet w najpiękniej zaaranżowanej przestrzeni. Dlatego należy pamiętać, aby łączniki światła znajdowały się nie tylko przy drzwiach do pokoju ale też po obu stronach łóżka i przy toaletce. Przy pięknych aranżacjach z żyrandolem w roli głównej sprawdzą się rozwiązania typu Berker TS Crystal z kryształem Svarowskiego. Dla leniuchów natomiast polecamy system zdalnego sterowania oświetleniem zintegrowany z naszym telefonem za pomocą coviva Smartbox. Bo piękno powinno być również wygodne.