Jak mieszkali Polacy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku?

[fb_button]

11 listopada to ważna dla Polaków data. To moment w którym udało się nam odzyskać, po 123 latach, niepodległość. Polska znów wróciła na mapę polityczną świata. Czy miało to wpływ na aranżację wnętrz domów Polaków?

Z pewnością tak! Właśnie w latach 1918-1939 zaczęły formować się modernistyczne idee, które odmieniły ówczesną rzeczywistość. Pierwszym elementem o którym warto wiedzieć w kontekście dekoracji wnętrz jest to, w jakich budynkach mieszkali ówcześni Polacy. W dużych miastach powstawały spore budowle wykonane z żelbetonu, tak aby zapewnić wygodę mieszkańcom i by na niewielkim obszarze mogło zamieszkać jak najwięcej osób. Na wsiach natomiast wiele rodzin mieszkało w drewnianych domach bez kanalizacji i współczesnych wygód. W większości te domy czy mieszkania miały jedną lub dwie izby. Polacy, którzy wyzwolili się z więzi zaborów byli przede wszystkim robotnikami o niskim statusie – dlatego ich domy były ubogie. Bardziej zamożni posiadali więcej pomieszczeń w swoich domach oraz wszelkie dostępne wygody a co za tym idzie i aranżacja ich wnętrz była dużo bardziej urozmaicona.

w 20 leciu międzywojennym królowała prostota i funkcjonalność. Małe pomieszczenia były dzielone meblami na część sypialną czy kuchenną. Jako że jedno czy dwuizbowe mieszkania należały do rodzin wielopokoleniowych – funkcjonalność była naprawdę ważna. Na ścianach stosowano szablonowe wzory kwiatów, liści czy motywy geometryczne. Kolory panujące to zielony-groszkowy, różowy czy jasnoniebieski. Na podłogach oczywiście znajdowało się drewno, w nieco bogatszych domach przykryte wzorzystym dywanem. 

Meble kupowano zwykle raz. Uboższe rodziny musiały zadowolić się meblami z drugiej ręki. Te bardziej bogate zamawiały meble na wymiar u stolarza. Wszystkie wykonane były z drewna w kolorach bieli lub naturalnego brązu. Często kupowano meble kompleksowo np. łóżko + stół z krzesłami + szafa z lustrem. Te meble były też podstawowym wyposażeniem, dlatego znajdowały się w praktycznie każdym domostwie. Ważnym elementem dekoracji wnętrz był też duży piec kaflowy znajdujący się najczęściej w kuchni. Miał on za zadanie ogrzewanie pomieszczenia w chłodne dni, na nim przygotowywano posiłki ale również podgrzewano wodę do mycia – w mieszkaniach tych nie było łazienek. 

Wszelkie elementy dekoracyjne świadczyły o zamożności mieszkańców. W mieszkaniach rodzin ubogich dekorację pełniły kapy na łóżka, poduszki, haftowane obrusy i serwety oraz różnego rodzaju figurki, które często były manifestem religijności domowników. W Polskich domach nad drzwiami często wisiał krzyż chrześcijański a w pomieszczeniu odnaleźć można było jeszcze Polskiego orła w koronie. O inteligentnych domach jeszcze nikt nie marzył a dzisiaj są na wyciągnięcie ręki dzięki coviva Smartbox.