Twój dom stanie się inteligentny, kiedy tylko tego zapragniesz.

[fb_button]

Za oknem zrobiła się już prawie zima. Czas pomyśleć o ciepłym, komfortowym domu, w którym chce się przebywać po powrocie z pracy czy szkoły. Inteligentny dom zadba o to pozwalając nam nie myśleć o ogrzewaniu, roletach czy świetle. Dobrze skonstruowany przygotuje nawet dla nas kawę, naleje wody do wanny i włączy pralkę. Abyśmy my mogli spędzić długie jesienne wieczory z ulubioną książką w ręku lub podczas rozgrywki planszowej z najbliższymi. Bo po co zawracać sobie głowę szczegółami, kiedy jest tyle ważniejszych spraw.

Kiedy należy myśleć o inteligentnym domu? Już w momencie planowania budowy czy większego remontu domu czy mieszkania. To idealny czas aby móc zaplanować wszystko co jest związane z tematem czyli kable, sprzęty, czujniki, sterowniki, konsole itp. Zacząć więc należy od spisania na kartce tego, jak chcemy aby nasz dom funkcjonował. Istotne jest zarówno to jak my chcemy w nim funkcjonować oraz to – co ma być funkcjonalne, czyli jakie sprzęty mają mieć możliwość sterowania zdalnego. Kiedy weźmiemy kartkę i długopis, okaże się, że tych rozwiązań będzie całkiem sporo. Warto wówczas podzielić poszczególne elementy na odpowiednie pomieszczenia a na końcu zebrać w całość. Może się więc okazać że chcemy aby w łazience można było zdalnie sterować: wodą w wannie, wentylacją, oświetleniem, roletami w oknach, ogrzewaniem. W kuchni ważne będzie sterowanie: zmywarką, ekspresem do kawy, oświetleniem, roletami w oknach, ogrzewaniem. Pokoje wymagać mogą sterowania oświetleniem, roletami w oknach, ogrzewaniem ale też telewizorem, nagłośnieniem czy robotem sprzątającym. Piwnica to sterowanie pralką, oświetleniem, ogrzewaniem w tym całym piecem (np. podajnikiem). W całym domu chcemy mieć dostęp do czujników dymu, czujników ruchu oraz kamer. Na zewnątrz natomiast dobrze gdybyśmy mogli zdalnie zarządzać bramą wjazdową i furtką, bramą garażową, natryskami trawników czy również oświetleniem i kamerami. Nagle okazuje się, że całkiem sporo przedmiotów może być poddanych zdalnemu sterowaniu.

Kiedy mamy już listę przedmiotów, którymi chcemy zarządzać poprzez inteligentne rozwiązania, należy pochylić się nad projektem funkcyjnym. Projekt ten ma za zadanie wyznaczyć punkty wspólne dla systemu sterowania, ilość czujników potrzebnych aby dom działał wedle naszej wizji oraz jaki system wybrać aby całość można było spiąć w jeden prężnie działający inteligentny dom. Trzeci krok to już projektowanie techniczne – rozmieszczenie sprzętów, czujników, kamer, oświetlenia, okablowanie, dopięcie i ustawienie sterowników no i podłączenie zdalne np. z laptopem czy smartphonem. Ostatnim krokiem jest wykonanie projektu.

Gdy już wszystko dopniemy na ostatni guzik, możemy w pełni cieszyć się swobodą jaką daje nam zdalne zarządzanie naszym inteligentnym domem. Co jeśli jednak nie planujemy remontu, a marzy nam się nowoczesne mieszkanie? Wówczas należy bliżej poznać coviva smarthbox. Dzięki małemu rozwiązaniu, które możesz zamontować w swoim domu w każdym dogodnym dla siebie momencie, stworzysz scenariusze, które idealnie dopasowują się do Twoich potrzeb oraz zminimalizują zużycie energii. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą robić generalnego remontu w swoim domu, a chcą czerpać radość z nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań jakie umożliwia nam współczesna technologia.