Budowa domu to moment, który dotyczy wielu z nas, a jeszcze więcej z nas o niej marzy. Nie jest to jednak czas prosty i łatwy zarówno dla ciebie jak i twojego partnera/partnerki. Wymaga on ciągłych decyzji – zaczynając od miejsca położenia działki i domu na niej, podczas wyboru odpowiedniego projektu lub jego indywidualnego przygotowania, poprzez decyzje o sposobie ogrzewania oraz miejscu montowania instalacji – wody, kanalizacji, gazu czy prądu a do dekoracji wnętrz kończąc. Im wcześniej będziemy wiedzieć, co, gdzie i jak ma działać tym lepiej dla nas. Te trudne decyzje, podjęte pochopnie mogą w przyszłości być dla nas denerwujące i niepraktyczne.

Są w domu rzeczy, które da się łatwo zmienić np. ułożenie mebli czy kolor ścian. Są jednak elementy, które raz zrobionych nie zmiennych tj. ułożenie pokoi, miejsca gdzie są kominy i schody a także instalacje. Jeśli budujesz dom, użyj swojej wyobraźni! Zastanów się gdzie chcesz mieć łączniki do światła, aby wieczorem przed snem nie musieć wychodzić z łóżka na drugi koniec pokoju, aby zgasić światło. Na korytarzu też łączniki powinni znajdować się najbliżej często uczęszczanych miejsc. Kontakty również są ważnym elementem domu. Wyobraź sobie jak będzie wyglądać twój salon, gdzie postawić lampę stojącą, gdzie będzie telewizor i inne sprzęty RTV, gdzie planujesz podłączać swojego laptopa do prądu, aby wygodnie Ci się na nim pracowało a nawet gdzie najwygodniej będzie Ci ładować telefon. Wszystkie te decyzje są bardzo ważne już na etapie projektowania instalacji!

 

 page-centralne-sterowanie-domem-1024x339

 

W ramach sterowania inteligentnego domem możemy do systemu podłączyć sterowanie oświetleniem w każdym pomieszczeniu a także na zewnątrz budynku, sterowanie roletami i żaluzjami zewnętrznymi, sterowanie dostępem do domu i posesji (zamkami elektrycznymi w drzwiach, bramą wjazdową do garażu czy bramą w ogrodzeniu), sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją w każdym pomieszczeniu, sterowanie sprzętem RTV a także inteligentne sterowanie pozwala na podłączenie i stały zapis z monitoringu naszego domu. Dzięki możliwości centralnego sterowania możemy zarządzać tymi wszystkimi elementami z jednego miejsca!

Hager proponuje rozwiązanie dla inteligentnego domu, jakim jest Domovea KNX. Wymienione wyżej zadania z wykorzystaniem systemu Domovea KNX realizowane są przez serwer domovea występujący w dwóch wariantach, wersji sprzętowej w obudowie modułowej do montażu na szynie w rozdzielnicy, lub oprogramowanie serwera zainstalowanego na komputerze, podłączonego do instalacji KNX oraz sieci ethernet. Dostęp do wizualizacji i sterowania zapewnia oprogramowanie klienckie zainstalowane na dowolnym komputerze lub panelu z systemem Windows, a także dedykowane aplikacje domovea na smartfony oraz tablety z systemem Apple iOS lub Android. Sterować domem można przebywając w nim, poprzez lokalną sieć i połączenie z WiFi lub wykorzystując łącze internetowe będąc poza domem!