Inteligentny dom jest coraz bardziej popularny. Warto dowiedzieć się, co może za nas zrobić podczas wykonywania codziennych obowiązków.

[fb_button]

Kiedy myślimy o inteligentnym domu, zastanawiamy się jak bardzo wpłynie on na nasze codzienne funkcjonowanie. Praktycznie każdy sprzęt RTV i AGD obecnie ma wbudowane funkcje inteligentnego sterowania, jednak nie korzystamy z nich za pomocą smartfona. Czy zatem cały system sterowania coś zmieni? Jak najbardziej!

System inteligentnego sterowania domem ma za zadanie zintegrować inteligentne sprzęty w domu i dobrać do naszych nawyków najlepsze scenki dnia codziennego. Oznacza to, że system na podstawie naszych nawyków oraz określonych oczekiwań zadba o codzienne czynności, jedna po drugiej, abyśmy my nie musieli już o tym myśleć. W praktyczne będą to podstawowe rzeczy jak włączenie pralki, zaparzenie kawy, otworzenie rolet czy poinformowanie nas o intruzach w domu. Z punktu widzenia inteligentnego sterowania domem, będą to np.

Rano – system na podstawie obserwacji codziennych nawyków dobierze odpowiednia porę aby rozpalić w domu ogrzewanie, włączyć radio (najpierw cicho, później coraz głośniej), otworzyć rolety. Wszystko to aby nasze wstawanie było bardzo przyjemne, ale też żebyśmy zdążyli do pracy. Jeśli lubimy brać prysznic po obudzeniu się, system wybierze taką scenę, w której na podstawie czujników ruchu określi czy wstaliśmy z łóżka. Jeśli tak – włączy światło w łazience i pokieruje nas w tamtym kierunku. Jeśli przez określony czas w sypialni nie będzie ruchu, włączy głośniej radio i dodatkowo budzik zakładając że zaspaliśmy. Gdy minie średni czas jaki spędzamy pod prysznicem, system będzie wiedział że to pora na zaparzenie kawy w ekspresie ponieważ zaraz zejdziemy do kuchni. Oczywiście w momencie wyjścia z łazienki system inteligentnego sterowania domem zapali światło w kuchni i zrobi za nas tosty. Stanie się tak dzięki czujnikom ruchu oraz czujnikom zamontowanym w drzwiach domu.

W pracy – podczas gdy my jesteśmy poza domem system dobierze kolejną scenę, dzięki której nasz dom stanie się bardziej bezpieczny. Zamknie rolety na czas naszej nieobecności, włączy system ekologiczny naszego ogrzewania, zamknie bramę i będzie monitorował ruch w domu i okolicy. Dodatkowo o odpowiedniej porze nasypie określoną porcje pokarmu dla naszego zwierzaka i wypuści psa na ogród. Gdy zdarzy się że zapomnimy wyłączyć żelazko czy piec – system zrobi to za nas. Natomiast gdy w domu pojawi się dym lub ogień, inteligentne sterowanie nie tylko nie dopuści do pożaru otwierając rolety i uchylając okna ale dodatkowo prześle nam sygnał na tablet czy telefon z poziomu którego będziemy mogli zobaczyć przez kamery co dzieje się w domu. Jeśli zagrożenie będzie wymagać wezwania służb, system zrobi to za nas a dodatkowo za pomocą migającego oświetlenia naprowadzi straże w miejsce pożaru. Nie mówiąc już o oświetleniu podjazdu i otworzeniu bramy wjazdowej. 

Po pracy – to znów czas na dobranie odpowiednich scenek. System wie, o której wracamy do domu i co lubimy robić po powrocie. Jeśli w kuchence zostawiliśmy obiad, inteligentny dom zadba o to żeby był on ciepły jak wrócimy. Oczywiście dom będzie już ogrzany do temperatury jaka nas odpowiada, kominek może mieć rozpalony ogień itd. Kiedy przyjdzie pora na sen – inteligentny dom zadba o to, aby panowała w nim odpowiednia temperatura, światło, wilgoć itp. 

Czasy inteligentnych domów nadeszły praktycznie na wyciągnięcie ręki. I choć wydaje się nam to jeszcze rozwiązaniem nieco z filmów S-F, to jednak możemy je mieć już dzisiaj np. dzięki coviva smarbox. A ułatwienia jakie nam daje system inteligentnego sterowania domem są nie do przecenienia. Jak już będziemy go mieć, nie będziemy wiedzieć jak można było funkcjonować bez inteligentnego sterowania.