Nowoczesne rozwiązania, które oferuje inteligentny dom mogą być znacznym ułatwieniem w naszym codziennym życiu.

[fb_button]

Inteligentny dom można porównać do nowoczesnego samochodu, który dba o bezpieczeństwo i wygodę podróżnych, ale nie angażuje ich w pracę systemów. Nowoczesny dom wie, jaka jest temperatura na zewnątrz, jaką mamy wilgotność powietrza i gleby; wie, że otwarte jest okno albo zawór wody; wie, kiedy dom ogrzać, kiedy schłodzić, kiedy zamknąć albo uchylić okno, kiedy podlać ogród – wszystko bez ingerencji mieszkańców. 

Rozwój technologii

To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się nam się futurystyczną wizją, wchodzi do codziennego użytku. Otwierane głosem drzwi, okna i rolety, telewizory o zwijanym ekranie czy domowi asystenci wyposażeni w sztuczną inteligencję to już dziś nie są marzenia miłośników technologii. Stosowanie takich rozwiązań steje się standardem szybciej niż nam się wydaje Przedstawiamy więc kilka nowinek technologicznych ułatwiających codzienne życie w inteligentnym domu. Pojawiły się one na rynku lub w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone do masowej sprzedaży.

Sterowanie głosowe

Głosem można już obsługiwać nie tylko inteligentne telewizory, ale także słuchawki bezprzewodowe, laptopy, monitory, zestawy grające czy humanoidalne roboty. Sprzęty te wzbogaca się w wybrany program lub paruje ze specjalnym głośnikiem. Po przeanalizowaniu i zrozumieniu naszego komunikatu głosowego sprzęty „wykonują” polecenie. Sterowanie głosowe – jak dotąd – działa niestety w większości przypadków wyłącznie w języku angielskim. Z roku na rok technologia jest jednak ulepszana. 

Obraz na szkle

Producenci co jakiś czas przedstawiają coraz bardziej futurystyczne, słuchające naszych komend sprzęty RTV. Niedawno podczas targów CES zaprezentowano na przykład model sterowanego głosem inteligentnego telewizora, którego ekran jest zwijany. Był tam też bezramowy telewizor modułowy o technologii MicroLED. Wielkość ekranu modelu prezentowanego na CES wynosiła… 146 cali! 

Aplikacja do obsługi AGD

Czasy, kiedy urządzenia domowe miały niewiele przycisków czy pokręteł, odchodzą bezpowrotnie. Najnowsze modele posiadają dodatkowo dotykowy ekran, automatyczny dobór programu czy opcję symultanicznej pracy w dwóch różnych trybach. Można je uruchamiać i wyłączać, a także monitorować i pauzować ich pracę za pomocą smartfonu, a niejednokrotnie również sterowania głosowego – sprzęty domowe coraz częściej wyposażone są w łącze WiFi oraz odpowiednie oprogramowanie umożliwiające połączenie za pomocą laptopa lub telefonu. Aplikacja pomaga także diagnozować usterki, można też wybrać opcję automatycznej pracy, dzięki czemu urządzenie samo wybierze długość programu lub temperaturę.

W naszej ofercie można znaleźć system Coviva Smartbox – pomoże Ci przekształcić swoje lokum w inteligentny dom! W naszym kraju nadal systemy inteligentnych domów postrzegane są przede wszystkim jako wybór do ultranowoczesnych domów dla młodych osób. Pod uwagę powinni wziąć je jednak również seniorzy lub osoby, które sprawują opiekę nad osobami starszymi. Inteligentny dom będzie dużym ułatwieniem także dla niepełnosprawnych.