Jesień i zima to czas, kiedy powinniśmy pamiętać o ogrzewaniu domu. Zadbajmy o jego optymalizację i ekologię. 

[fb_button]

Nieubłaganie przyszedł okres grzewczy, kiedy musimy w naszych domach uruchomić centralne ogrzewanie. Wiele osób narzeka w miesiącach jesienno-zimowych na bardzo wysokie rachunki z powodu tego obowiązku. Warto pomyśleć o automatycznym systemie do utrzymywania stałej temperatury w domu oraz sterowania działaniem kotła c.o. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możesz zyskać oszczędność pieniędzy, a także komfortowe życie.  

Instalacja grzewcza, a inteligentny dom

Niezależnie od tego, czy właśnie budujesz dom, czy może chcesz zmodernizować ogrzewanie w istniejącym już budynku, warto pomyśleć o tym, by było ono ekonomiczne i mimo początkowo dużej inwestycji, pozwalało na późniejsze oszczędności. Dzięki temu po kilku latach zwrócą się zainwestowane pieniądze. Dlatego oprócz dobrej jakości, ekologicznego kotła centralnego ogrzewania opalanego przykładowo gazem, albo paliwem stałym, warto także zainwestować w sterowniki, które pozwolą regulować temperaturę w domu. 

Sterowniki temperatury – zewnętrzny, czy wewnętrzny? 

Polecamy skorzystać z obu możliwości – sterownik zewnętrzny prześle do naszego kotła c.o. informację o tym, jakie panują warunki atmosferyczne wokół domu. Trzeba go umiejętnie zainstalować – należy przy tym unikać ściany południowej oraz północnej w domu. Zachowajmy także odległość od powierzchni ziemii (1,5-2 m), wybierzmy średnio zacienione miejsce. Dzięki temu do kotła c.o. dotrze komunikat o realnych warunkach za oknami domu. Dostosuje to do nich pracę kotła c.o. 

Sterowniki wewnętrzne mogą być dla nas szczególnie pomocne przy ustawieniu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach naszego mieszkania/domu. Możemy zamontować jeden sterownik w pomieszczeniu w którym najczęściej przebywamy, albo zdecydować się na ich montaż w kilku pomieszczeniach domu. Dzięki temu w sypialni możemy ustawić sobie niższą temperaturę, która pozwoli nam lepiej się wyspać. Podobnie w łazience, gdzie powinna być ona nieco wyższa niż w innych pokojach. Jak tylko czujnik zauważy, że temperatura jest osiągnięta, wyłączy ogrzewanie w pomieszczeniu.

Sterowanie w smartfonie lub tablecie 

Kocioł c.o. oraz sterowniki ciepła z pomieszczeń możesz synchronizować z aplikacją oraz systemem (np. domovea), którą wykorzystujesz do nowoczesnego sterowania urządzeniami w swoim domu. Płynie z tego ogromna wygoda – możesz wyłączyć, albo uruchomić centralne ogrzewanie z każdego miejsca, w którym jesteś, jeżeli masz w nim połączenie z Internetem. Pozwolą Ci także szybko zmodyfikować temperaturę, którą chcesz utrzymać w konkretnym pokoju, kuchni, albo łazience. 

Rozwiązania smart home pomogą Ci stworzyć przyjazną i ciepłą o każdej porze roku przestrzeń. Dzięki nim będziesz mógł na bieżąco optymalizować zużycie energii cieplnej, a przy tym wdrożyć także oszczędności w swoim domowym budżecie.