Wyspa kuchenna jest zazwyczaj wielofunkcyjna. Z tego powodu należy uważnie planować jej oświetlenie. 

[fb_button]

Kontynuujemy rozpoczęty jakiś czas temu temat oświetlenia w smart home. Dzisiaj pochylimy się nad tym, w jaki sposób oświetlić wyspę kuchenną tak, by stała się praktycznym miejscem do pracy oraz spotkań z bliskimi przy wspólnym posiłku. 

Planując oświetlenie wnętrza kuchni, albo aneksu kuchennego powinniśmy pomyśleć o tym, że różne miejsca tego pomieszczenia będą miały inne funkcje. Jeżeli chcemy mieć w kuchni/aneksie kuchennym bardzo modną w ostatnich latach wyspę, już na etapie projektu jasno sprecyzujmy, do czego będzie ona służyć. 

Wiszące ozdobne lampy

Jeśli nasza wyspa ma być głównie miejscem w którym będziemy razem z bliskimi spożywać posiłki, warto wtedy pomyśleć o delikatnym oświetleniu, które będzie eleganckie i klimatyczne zarazem. Dobrze sprawdzi się w takim wypadku ładna, pojedyncza ozdobna lampa na długim kablu zawieszona nad blatem wyspy, albo 2-3 sztuki takich samych modeli lamp. 

Zupełnie inaczej sprawa będzie się miała, jeśli nasza wyspa ma być dla nas również wygodnym stanowiskiem pracy. Nie ma co ukrywać, tak jest w przypadku większości niewielkich mieszkań oraz domów. W takim przypadku, po pierwsze musimy jej wysokość dopasować do wysokości innych blatów w mieszkaniu, ponieważ tylko wtedy pozwoli nam ona na wygodną pracę. Trzeba również zamontować światła, które równomiernie i dobrze ją całą oświetlą. 

Oświetlenie halogenowe

Alternatywą dla pięknych, ozdobnych lamp wiszących nad blatem wyspy mogą być w obu przypadkach halogeny. Można je zamontować bezpośrednio w suficie, dzięki takiemu rozwiązaniu będą one niewidoczne. Pamiętajmy o tym, że każdy typ oświetlenia wyspy, na jaki postawimy, powinien współgrać z oświetleniem pozostałej części oświetlenia. To bardzo istotny szczegół. 

Lampy punktowe 

Jeśli nie chcemy mieć ani dużych lamp, ani niewielkich halogenów, możemy jeszcze postawić na trzecią opcję. Są nią niewielkie lampy punktowe, które są dużo mniejsze od eleganckich wiszących lamp. W zależności od naszego gustu możemy wybrać prostą, albo bardziej ozdobną lampę. 

Niezależnie od tego, po którą z nich sięgniemy – polecamy spojrzeć na kwestię oświetlenia szerzej, i połączyć wszystkie urządzenia emitujące światło z systemem zarządzania domem coviva Smartbox. Pozwoli Ci to w mądry sposób zarządzać nie tylko ogrzewaniem mieszkania, albo domu, ale i właśnie oświetleniem. Jak zapomnimy wyłączyć światła, zrobimy to nawet będąc kilkanaście kilometrów od niego.