Ogrzewanie domu podczas jesieni i zimy to niemały wydatek. Dzisiaj podsuwamy Wam 3 pomysły na optymalizację kosztów tego elementu domowego budżetu.

[fb_button]

Wiele gospodarstw domowych przez okres zimowy narzeka na wysokie opłaty związane z ogrzewaniem domu. Przez to w okresie grzewczym, tj. od października do kwietnia musi znacznie ograniczyć swoje wydatki tak, by w pomieszczeniach było ciepło i przytulnie. Niemałym problemem jest ubogość energetyczna. Na szczęście istnieje kilka sposobów na optymalizację kosztów centralnego ogrzewania.

Wymiana pieca centralnego ogrzewania

Warto uważniej przyjrzeć się temu, jakiego pieca używamy do produkcji ciepła. Często w naszych domach są stare i mało efektywne piece na węgiel. Warto zastanowić się nad wymianą takiego urządzenia na nowe. Może być to piec na gaz, albo nowoczesny kocioł c.o. 5 klasy zasilany ekologicznym paliwem stałym: ekogroszkiem, albo pelletem. Ten drugi zazwyczaj spełnia wymagania dyrektywy UE “Ekodesign” – emituje niewielką ilość spalin, a ponadto większość energii przezeń wytwarzanej jest przetwarzana na cieplną. Jeśli podejmiesz decyzję o wymianie nieefektywnego kotła c.o. na nowy, możesz otrzymać dofinansowanie na ten cel z programu rządowego „Czyste powietrze”.

Termoregulatory: zewnętrzny, domowy, albo pokojowy

Drugi sposobem jest regulowanie działania pieca, albo grzejników w domu specjalnymi urządzeniami elektronicznymi – termoregulatorami. Mamy do wyboru trzy rodzaje takich urządzeń:

  • Termoregulator zewnętrzny – pozwala na regulowanie pracy kotła c.o. w zależności od tego, jakie warunki atmosferyczne są wokół domu. Montujemy go na jednej ze ścian zewnętrznych (nie na północnej, oraz południowej ścianie).

  • Termoregulator domowy – montujemy go zazwyczaj w pomieszczeniu domu, w którym najwięcej przebywamy. Pozwala on na wiele ustawień działania kotła c.o. np. w godzinach, w których przebywamy w domu, w zależności od temperatury jaka jest w domu (uruchamia się jak spadnie poniżej 20 st. C).

  • Termoregulator pokojowy – montujemy go przy grzejniku w każdym pomieszczeniu naszego domu/mieszkania. Indywidualnie dobieramy wysokość temperatury, która ma panować w danym pomieszczeniu, a on reguluje działanie grzejnika.

Technologia smart home, czyli inteligentny dom

Niezależnie od tego, czy masz już dom, czy dopiero budujesz swoje wymarzone lokum, warto zastanowić się nad montażem w nim systemu elektronicznego zarządzania domem – smart home (np. KNX easy, KNX quicklink). Inteligentny dom to system udogodnień w zarządzaniu energią cieplną, elektryczną, wszystkimi urządzeniami, które masz zainstalowane w swoim domu. Dzięki aplikacji online możesz nim zarządzać zdalnie – za pomocą smartfona albo tabletu z dostępem do internetu szybko i łatwo wyłączysz, albo włączysz ogrzewanie w domu, nawet będąc setki, czy tysiące kilometrów od niego.

O powyższych rozwiązaniach warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Na początku musimy określić jakim budżetem na powyższy cel dysponujemy. Jedno możemy obiecać – jaki by on nie był, z pewnością się zwróci w postaci niższych cen ogrzewania naszego domu.