Zarówno kolory, wzory czy materiał są źródłem zmian we wnętrzach. Ostatnio coraz większą uwagę przykuwają również kształty, w tym niezastąpiony kwadrat.

[fb_button]

Kwadratowe, czyli cztery boki równe, to ponadczasowa, funkcjonalna forma którą spotkać można praktycznie na każdym kroku. Choć wydaje się być nienaturalna (w przyrodzie nie ma niczego, co można by nazwać kwadratem), pięknie wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Kwadrat wykorzystany z zamysłem, może być motywem przewodnim niejednego wnętrza. Projektanci coraz częściej tworząc wybierają proste, geometryczne kształty, które łatwo jest później łączyć z ponadczasowymi meblami. Kwadrat pasuje do każdego koloru i wzoru, do każdego pomieszczenia. Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z tym kanciastym rozwiązaniem, aby wnętrze nie straciło subtelności a zyskało modernistyczny charakter. 

Cztery boki o prostych katach widać najczęściej w postaci półek na książki czy naczynia. Modne ostatnio otwarte, kwadratowe półki zawieszone niesymetrycznie są dowodem na to, że kształt ten zyskuje coraz więcej swoich zwolenników. Charakteru i oryginalności dodaje nie tylko asymetryczne ich umiejscowienie ale również kolor – wystarczy aby jedna z szafek wyróżniła się intensywną barwą, a cała ściana staje się dziełem sztuki (dekoracyjnej). W niektórych przypadkach dobrze sprawdzają się również romby, jednak ten krok powoduje, że tracimy uniwersalność, prostotę i nowoczesność w zastosowanych rozwiązaniach.  Półki które stoją na niskich nogach lub mają domontowane kółka również idealnie podkreślają modernistyczny, w tym również funkcjonalny, charakter nowoczesnych wnętrz.

Kwadratowe nie muszą być jedynie półki. Abażury lamp a nawet ich cały kształt pozwala na stworzenie atmosfery idealnej dla nowoczesnych wnętrz. Padające światło stanowi element dekoracyjny wnętrza i dobrze pasuje to prostych rozwiązań. Kwadratów można doszukiwać się jeszcze na ścianach czy podłogach – zarówno w formie nowoczesnych płytek o dużych rozmiarach (nawet do 120x120cm) jak i sposobu ozdabiania np. nakładając kolor na ścianę jako kwadrat w białej ramie. Meble z kanciastym wykończeniem również wykorzystują wzór kwadratu jako postawę. Przykładem mogą być kwadratowe fotele wykończone stalową, kwadratową ramą, proste i eleganckie stoliki czy nogi od stołu w jadalni. Dodatki do wnętrza to również zabawa, w której kształt ma spore znaczenie. Kwadratowa seria Berker polo.fiorena idealnie oddaje charakter nowoczesności i prostoty zachowanej w kubikowej formie. 

Kubikowe – kwadratowe rozwiązania to dość nowa, lecz już mocno zakorzeniona w dekoracji wnętrz, moda. Oby została z nami jak najdłużej.