Starożytny sposób wiązania sznurków – makrama znowu staje się popularna.

[fb_button]

Powrót do popularności metody wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka zawdzięczamy szczególnie stylowi urban jungle. To w nim bardzo ważne są materiały i wzory wykorzystane do aranżacji tak, aby poczuć się niejako jak w lesie. Podobnie dzięki stylowi boho. Powrót do natury jest dla nas obecnie bardzo ważny a makrama pozwala na wprowadzenie naturalnych materiałów, ciekawych wzorów i nietuzinkowych pomysłów do naszego wnętrza. Co ciekawe, rzeczy wiązane techniką makrama można wykonać własnoręcznie – wystarczy trochę kreatywności i chwila czasu a powstanie niepowtarzalny akcent w  naszych czterech ścianach. 

Makrama to technika wiązania sznurków wywodząca się jeszcze ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Na przestrzeni lat była doceniana jako rozwiązanie praktyczne, trwałe i eleganckie. W średniowieczu na przykład wiązaniami ozdabiano królewskie szaty. W późniejszych czasach makrama zdobiła łoża, sofy i fotele. Ostatnie wzmianki na temat makramy w aranżacji wnętrz widoczne są w latach 70 XX wieku. 

Sznurki mogą mieć różne zastosowanie. Najczęściej, we wnętrzach aranżowanych na miejską dżunglę lub w delikatnych stylach skandynawskich, z makramy tworzy się podwieszane kwietniki. Są one wieszane zarówno na balkonach czy tarasach jak również w pomieszczeniach: przedpokoju, salonie czy łazience.  Podobnie jest z makramą na ścianę – jest to typowa ozdoba, przypominająca nieco ozdobny dywanik a z drugiej strony łapacz snów. Można ją wykonać samodzielnie z nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu czy innych. Prezentuje się wyśmienicie a do tego wprowadza do wnętrza oryginalny charakter. 

Osoby zakochane w delikatnych, naturalnych wersjach stylu boho na pewno docenią makramy jako zasłony, baldachimy, abażury czy obrusy. Bardzo popularne i świetnie prezentujące się są również huśtawki – hamaki wykonane z delikatnych białych czy kremowych wiązań makramy. Zawieszone w salonie czy na zewnątrz przyciągają nie wzrok ale również stają się najpopularniejszym miejscem wypoczynku wszystkich członków rodziny i gości. Jeśli w domu mamy małe dziecko, z pewnością docenimy makramy jako element bardzo popularnych ostatnio tipi (teepee). 

Czy to tropikalna dżungla, czy delikatne motywy bohemy lub spokój minimalizmu – makrama może znaleźć się w każdym wnętrzu. Dzięki wielu metodom wiązania sznurków, dodatkom czy ubarwieniu można ją stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, w każdym stylu aranżacji, w każdym wnętrzu. A jeśli już zdecydowaliśmy się na tak delikatne i oryginalne dodatki, warto sprawdzić czy nie będą się lepiej komponować z serią Berker 1930 Rosenthal na ścianie.