Nie za dużo, nie za mało, w sam raz – styl aranżacji wnętrz dla spragnionych minimalizmu. 

[fb_button]

Pisaliśmy już o stylu Hygge, przyszedł czas na coś zupełnie odwrotnego: Lagom – szwedzką alternatywę której celem przewodnim jest “nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. W stylu Hygge chodzi o dobre samopoczuje, w stylu Lagom o równowagę. Ta równowaga przejawia się w stylu życia, nie tylko w stylu aranżacji. Twórcy i pasjonaci stawiają na to aby wszystko było “w sam raz”, bez przewagi któregoś z elementów. Równowaga stylu lagom dotyka aranżacji wnętrz, codziennych stylizacji, pogody, stanu ducha i polega na ciągłym poszukiwaniu harmonii, balansie między życiem zawodowym i prywatnym itd. Jak to odnieść w dekoracji wnętrz?

Styl lagom to długofalowe rozwiązanie, które ma wnieść do naszego życia harmonie i równowagę. Dlatego też aranżacja wnętrz w tym stylu może następować powoli, drobnymi krokami, jednak w określonym kierunku. Z celem. A celem w aranżacji wnętrz w stylu lagom jest ekonomiczność, ekologiczność i wygoda. Stosowane rozwiązania powinny łączyć w sobie te określenia. Nie musza być one idealne, nie muszą być modne. Powinny być za to przemyślane i dopasowane do nas i naszego trybu życia. 

 

Aranżacja domu w stylu lagom nie wyróżnia się zbytnio samą stylizacją. Raczej chodzi o rozsądny i właściwy dobór mebli, materiałów i dodatków aby dom był ‘nasz’ a zarazem w stylu lagom. Początek projektowanego wnętrza zaczniemy zatem od znalezienia w nim miejsca na ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania jak np. perlator w łazience aby zmniejszyć zużycie wody, nowoczesna zmywarka w kuchni czy energooszczędne LEDy do oświetlenia każdego pomieszczenia. W stylu lagom będzie zatem również rozwiązanie Hager Home – Coviva Smartbox, które pozwala na zminimalizowanie zużycia energii dzięki zdalnemu sterowaniu domem. Do tego zamontowanie kolektorów słonecznych, pompy ciepła czy przydomowej oczyszczalni ścieków będą kwintesencją stylu w duchy ekonomii, ekologii i wygody. 

We wnętrzach oczywiście wybór mebli i dodatków nie jest przypadkowy. Fani stylu Lagom wybiorą rozwiązania z solidnych materiałów, które mogą posłużyć na wiele lat. Kolory będą uniwersalne, tak aby nie znudziły się przez lata użytkowania. Dodatki natomiast poza dobrym wyglądem będą również praktyczne jak np. zioła i warzywa uprawiane w doniczkach na oknie. Praktyczne i ekologiczne będą również rozwiązania z natury, np. bambusowy dywanik czy wełniany koc.

Styl lagom, choć jest przeciwny stylowi Hygge, w tym roku znajduje sobie coraz więcej zwolenników. W końcu miłośnicy prostych minimalistycznych wnętrz znajdą dla siebie idealne i modne rozwiązanie, które posłuży na lata.