Gra światła w salonie to prawdziwe sedno aranżacji tego pomieszczenia. 

[fb_button]

Salon, jako pomieszczenie reprezentatywne w domu zawsze powinno być zaprojektowane ze smakiem. Bez względu na to w jakim stylu będzie wykończone, to właśnie światło nada mu ton i odkryje piękno w nim tkwiące. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie i… nie skąpienie na odpowiednim oświetleniu salonu.

Praktycznie w każdym pomieszczeniu i również w salonie strefy oświetlenia można podzielić na te użytkowe (funkcjonalne) oraz dekoracyjne. Główne światło w salonie to zazwyczaj lampa w centralnym punkcie, której kolor i intensywność są na tyle zbliżone do światła dziennego, że równomiernie rozjaśnia cały pokój. Może to być lampa nad stolikiem kawowym czy kryształowy żyrandol. Albo lampa, której wygląd zachwyca i przyciąga wzrok niczym rzeźba czy obraz. Główne miejsce w pomieszczeniu można wykorzystać właśnie do nadania lampie charakteru atrakcji aranżacji.

Inne oświetlenia użytkowe to często lampy punktowe zamontowane na ścianie czy stojące. Jest to oświetlenie stolika, fotela w którym czytamy ulubione książki czy biurka (w małych mieszkaniach często w salonie się one właśnie znajdują). Taka lampa może być subtelna i nie rzucająca się zupełnie w oczy albo też stanowić element dekoracyjny salonu. Ważne aby nadawała miejscu jasnego światła, zbliżonego do naturalnego światła słonecznego. Wówczas nasze oczy nie męczą się tak szybko podczas czytania czy innych czynności. 

Oświetlenie dekoracyjne w salonie to zabawa światła i cienia. Punkty jakie podświetlamy powinny być dobrze przemyślane. To dzięki światłu podkreślamy te elementy wystroju, które chcemy pokazać, ale również ukrywamy niedoskonałości aranżacji. Już samo światło kominka czy świec na stole jest dobrym sposobem na zwrócenie uwagi na te detale. Podobnie z delikatnym podświetleniem za pomocą listwy led sufitu lub podłogi lub pewnego obszaru np. za telewizorem. Listwy te poza dodaniem pomieszczeniu światła, dodają też kolory wedle naszego uznania.

Każde z tych oświetleń – czy to użytkowe czy dekoracyjne, wymaga odpowiedniego sterowania. W tym celu niezastąpiony będzie system KNX easy – nowatorski, szybki i niedrogi system automatyki budynku zapewniający prostą do zastosowania aplikację Easy Tool.