Trendy zmieniają się z prędkością światła. Styl urządzania pomieszczeń popularny w jednym sezonie, może być anachroniczny już w następnym. Jedyne, co nie przemija, to odwołanie do klasyki. Bardzo często designerzy cofają się w swoich projektach o kilka dziesięcioleci i nawiązują do stylu lat 30-tych czy 50-tych XX wieku. Jednym z najbardziej popularnych trendów w tamtym czasie był okrąg, który obecnie też króluje na salonach.

Meble z zaokrąglonymi elementami, kuliste akcesoria czy regularne kształty to domena ubiegłego stulecia. Sławę wtedy zdobyli tacy projektanci jak: Mies van der Roche, Eerio Aario, a także reprezentanci Bauhausu. Stawiali na prostotę, jednocześnie upiększając swoje dzieła krągłymi dodatkami. To wtedy powstał słynny „Ball Chair”, który był idealnym przykładem połączenia komfortu i innowacyjnego designu. Do tej pory mebel ten jest jednym z najbardziej zachwycających dzieł ubiegłych lat.

page

Okazuje się, że współczesny design nie oscyluje jedynie wokół ostrych, kanciastych kształtów – koliste elementy wyposażenia znajdują wielu amatorów. Stanowią przełamanie surowego wystroju i nadają przytulny charakter pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest więc połączenie nowoczesnych mebli z klasycznymi detalami – perfekcja tkwi w szczegółach, a umiejętnie dobrane dodatki podkreślają charakter wnętrza. Ustawiony na stole kulisty wazon, okrągłe lustro czy harmonijnie zaokrąglone pufy są idealnym dopełnieniem nowoczesnego designu.

Podążając za podobnymi trendami Berker by Hager przygotował specjalną linię łączników – klasyczną Generację R. Swoim wyglądem kolekcja nawiązuje do najbardziej popularnych rozwiązań z ubiegłego wieku, jednak utrzymana jest w nowoczesnym stylu. Okrągłe łączniki dobrze komponują się zarówno w pomieszczeniach w stylu modern jak i retro. Twórca Generacji R. – berliński projektant Werner Aisslinger stwierdził, że „łączniki i gniazda nie są już tylko elementami funkcjonalnymi. Stały się także architektonicznymi detalami służącymi specjalnie do kształtowania wystroju wnętrz”. Podkreślił przez to, że to w dużej mierze od detali zależy finalny image.

Lata mijają, a okrąg wciąż pozostaje liderem w starciu z innymi kształtami w designie. To symbol harmonii, spokoju, perfekcji. Warto więc uwzględnić go przy projektowaniu wnętrz.