Salon i kuchnia to serca naszego domu. Warto je odpowiednio oświetlić, by dobrze spełniały swoje funkcje.

[fb_button]

Kuchnia i salon to pomieszczenia w których spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu podczas naszego życia. Z tego powodu szczególnie powinniśmy pochylić się nad dobrym zaprojektowaniem punktów, które będą je oświetlać. Należy przy tym zabrać pod uwagę funkcje, które spełniają te pomieszczenia – miejsce do gotowania, spożywania posiłków, relaksu i przyjmowania gości.

Oświetlenie salonu w kilku krokach

Przypadku salonu sprawa jest prosta – podstawę stanowią wiszące, duże  lampy. Wieszamy je w centralnym miejscu pomieszczenia. Jeśli mamy duży salon, wybieramy starannie kilka punktów na suficie. Zadbajmy o to by w przypadku wieszania kilku lamp były one powieszone w sposób symetryczny – pomoże nam to zachować harmonię we wnętrzu. Jeśli w pomieszczeniu po ustawieniu mebli znajdą się miejsca szczególnie zaciemnione, ustawmy tam stojące lampy podłogowe i stołowe. Na ścianach możemy zamontować kilka kinkietów. Niezwykle modne są obecnie oświetlenia LEDowe w formie linii – podkreślamy nimi wybrane elementy aranżacji, np. obrazy, meble, lustro.

Oświetlenie kuchni – królestwa kucharzy

Kuchnia to miejsce w którym głównie przygotowujemy posiłki – zatem powinna być zaopatrzona w praktyczne oświetlenie robocze, które pomoże nam podczas gotowania. Warto sięgnąć po niewielkie halogenowe punktowce, które bez problemu zamontujemy w ważnych dla nas miejscach. Można to zrobić zarówno pod wiszącymi szafkami, jak i na suficie.

Warto również postawić na pojedynczy, duży żyrandol, który albo montujemy w centralnym miejscu kuchni. Drugim modnym ostatnio sposobem jej oświetlenia jest rząd mniejszych lamp montowanych w części jadalnianej, zaraz nad stołem, albo wyspą kuchenną.

Współczesne oświetlenie to brak ograniczeń

Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom jak system  KNX quicklink przy montażu oświetlenia ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Pozwala on na czysty i bezpieczny montaż świateł w praktycznie każdym miejscu Twojego mieszkania – bez skuwania ścian i montażu tradycyjnej instalacji elektrycznej. Dzięki niemu zyskujesz rozwiązania, o których kiedyś można było tylko marzyć!