Od prawidłowego oświetlenia naszego mieszkania, czy domu zależy nasz komfort oraz to, jak będziemy się w nim czuć. Warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie zaplanowanie.

[fb_button]

Jednym z najważniejszych elementów, które musimy zaplanować w przestrzeni naszego mieszkania albo domu jest jego oświetlenie. Wpłynie ono bowiem nie tylko na nasz ogólny komfort życia, ale i na zdrowie naszych oczu. Warto zatem pochylić się nad tym tematem.

Trzy typy domowego oświetlenia

Przy planowaniu oraz projektowaniu oświetlenia w naszym domu, albo mieszkaniu musimy pamiętać o trzech typach oświetleń. Są to:

  • Oświetlenie ogólne – powinno ono doskonale uzupełniać oświetlenie naturalne, słoneczne w momencie, kiedy zachodzi słońce – jest noc, albo pochmurny dzień. Ma być zaplanowane tak, by znaleźć się w centralnym miejscu wnętrza. W przypadku większych pomieszczeń, np. salonu, warto zaplanować je w 2-3 punktach, dbając o ich symetryczne ułożenie – zapewni ono równomierne rozłożenie światła w pomieszczeniu.
  • Oświetlenie miejscowe – podkreślamy i wyodrębniamy nim strefy, w których wykonujemy konkretne czynności, np. czytamy książki, albo przygotowujemy posiłki. Przy jego planowaniu zastanówmy się, jaki ma być obszar naszego działania – powinno ono idealnie go obejmować.
  • Oświetlenie dekoracyjne – jego zadaniem jest wzmocnienie estetyki pomieszczenia, w którym zostało zamontowane. Ma tworzyć odpowiedni nastrój, może także eksponować detale oraz być samo w sobie dekoracją.

Warto na przestrzeń spojrzeć w sposób holistyczny i głęboko się zastanowić nad odpowiednim jej zaplanowaniem – tak by wszystkie powyższe typy oświetlenia były wzajemnie komplementarne.

Dobierz barwę światła do wnętrza

Istotną kwestią jest wybór światła do wnętrza, które ma ono oświetlać. Ciepłe światło wprowadzi bardzo przyjemny i relaksujący nastrój. Barwa zimna znowu powoduje nasz dyskomfort. Jednocześnie chłodne barwy wzmagają naszą koncentrację i są zalecane do wnętrz, w których pracujemy. Dla określenia temperatury barwy światła stworzono jednostkę miary – Kelwiny. Im ich więcej, tym bielsze światło:

  • Temperatura do 3000 K – takie światło powinno być w Twojej sypialni i salonie, to światło ciepłe,
  • Temperatura w przedziale między 3000 a 3500 K to światło neutralne,
  • Temperatura powyżej 5300 K to barwy zimne, jeśli dodamy do nich niebieski odcień, będzie ona podobna do światła słonecznego.

Kupiłem dom z drugiej ręki – co robić?

Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w planowaniu instalacji elektrycznej w domu, bo go kupiłeś z drugiej ręki, albo od dewelopera, możesz z powodzeniem dostosować przestrzeń do swoich potrzeb, bez robienia w ścianach zbędnych dziur! Pomoże Ci w tym radiowy system KNX quicklink. Dzięki tej instalacji w prosty i nieinwazyjny sposób dodasz w wybrane miejsca oświetlenie. Ma kilka atutów: pozwala na dowolny montaż urządzeń oświetleniowych, pozwala na sterowanie nimi w sposób centralny oraz grupowy i w każdej chwili pozwala na modyfikację systemu.