Łazienka to miejsce w którym oświetlenie jest bardzo istotne.

[fb_button]

Jak dopasować oświetlenie łazienki, aby nie raziło, nie przekłamywało w lustrze i nie było zbyt ciemne? Do tego światło w tym pomieszczeniu powinno pobudzać przy porannym prysznicu, wyciszać przy wieczornej kąpieli i eksponować urodę podczas przygotowywania makijażu. Oświetlenie w łazience ma swoje własne zasady, których nieprzestrzeganie grozi codzienną frustracją!

Przede wszystkim w łazience powinno panować równomierne, jasne oświetlenie główne. Żaden kąt nie powinien być ciemny, a odpowiednie strefy powinny mieć dodatkowe, osobne światło. Poza główną lampą, ważne jest oświetlenie funkcjonalne np. przy lustrze czy prysznicu. Na koniec podczas projektowania należy zadbać o oświetlenie dekoracyjne, które włączone samo stwarza intymną i relaksującą atmosferę. Ilość świateł w łazience zależy od dwóch czynników: rozmiaru łazienki i jej kolorach. W małej i jasnej łazience możemy zmniejszyć liczbę oświetlenia natomiast w sporych rozmiarów pomieszczeniu należałoby mieć ich więcej. Podobnie gdy w łazience nie mamy dostępu do naturalnego światła – wówczas ilość i punkty oświetlenia są bardzo ważne.

Podczas aranżacji łazienki warto też wybrać barwę oświetlenia. Nieraz zastanawiamy się czy lepsze będzie światło ciepłe czy zimne, intensywne czy słabsze, zwykłe czy LEDowe…  Podpowiadając, w pierwszej kolejności musimy zdecydować się na rodzaj żarówek. Przy oświetleniu LED mamy do wyboru większą paletę barw niż przy zwykłych żarówkach. LEDy są oszczędniejsze w użytkowaniu, jednak droższe w zakupie. Barwa jaką powinno się stosować w łazience to ciepła biel. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciepłego światła, które tworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Zimne może sprawić, że w łazience poczujemy się jak w szpitalu. Jedynie przy lustrach, gdzie wykonujemy makijaż poleca się wybrać oświetlenie dzienne czy naturalne – takie wersje barw oświetlenia można otrzymać w żarówkach LED. O intensywności decyduje rola i miejsce oświetlenia. Główne światło powinno świecić jasno, intensywnie. Oświetlenie pomocne, funkcjonale powinno być umieszczone z boków lustra i być nieco mniej intensywne, jednak wystarczające aby równomiernie rozświetlić twarz. Oświetlenie dekoracyjne to słabsze, relaksacyjne światło w naszej łazience. 

Przy oświetleniu łazienki należy pamiętać, że prąd i woda to niebezpieczne połączenie. Wybór oświetlenia należy łączyć z wyborem osprzętu elektronicznego, które zagwarantuje bezpieczeństwo. Na etapie projektowania warto wykorzystać system one.platform który zapewni nam bezpieczeństwo i możliwość wyboru łączników i gniazdek spośród kolekcji Hager.