Minął kolejny, piękny rok w aranżacji wnętrz. Wiele nowości przejęło nasze wnętrza ale wiele też rzeczy odstawiliśmy na półkę. Może kiedyś wrócą, ale dziś są już niemodne. 

[fb_button]

Jasnym jest, że gdy rok się kończy, z lekkim westchnieniem wspominamy to co było. My przeglądnęliśmy co było modne w 2018 roku w kwestii aranżacji i wykończenia wnętrz. Ten rok był małym przełomem w kwestii dekoracji tak więc warto zebrać te wszystkie zmiany i podsumować go aby z głową pełną pomysłów i nowych nadziei wkroczyć do 2019.

W 2018 roku bardzo popularne w aranżacji wnętrz był powrót do natury. Zwracanie się podczas dekoracji do rozwiązań, które są znane od wieków, ale też są piękne i trwałe na lata – to rzecz, która przeważała w 2018 roku. Pokochaliśmy drewniane rozwiązania, cegłę i beton. Szukaliśmy delikatnych i naturalnych materiałów w stonowanych kolorach, bez wyzywających wzorów czy struktur. Styl Hygge i Lagom były bardzo popularne, ale w 2019 już bardziej będziemy się skłaniać do aranżacji wnętrz w stylu wabi sabi. Naturalnie pragnęliśmy w naszych domach również roślin, dlatego bardzo popularne stały się wiszące ogrody czy zielone ściany – szczególnie w biurach, lobby i restauracjach. Mniej radykalni decydowali się na tzw. las w słoiku – namiastkę naturalnego lasu zamkniętego w szklanym, pięknym flakonie. 

Drugim biegunem w aranżacji wnętrz w 2018 były mocne, intensywne kolory i wyraziste faktury materiałów. Wszystko to możemy odnaleźć w katalogu Ikea gdzie prym wiodą zamszowe wersalki w kolorach głębokiej zieleni, granatu czy purpury. Czarne kuchnie (najlepiej matowe, choć niekoniecznie) z mosiężnymi lub złoconymi dodatkami to właśnie kwintesencja tego, co się nam podobało w 2018 roku. Ponadto nigdy z mody nie wyszły szarości, czernie i biele, jednak dzisiaj są one przełamane mocnymi akcentami kolorystycznymi. Wystarczy jeden, mocny element we wnętrzu aby nabrał on nowoczesnego charakteru.

W aranżacji wnętrz nie zabrakło również klasycznych, eleganckich rozwiązań. Modne były wnętrza w klimacie dawnych lat. Tutaj kolorystyka była raczej stonowana, meble dobierane z uwagą i właściwe dla wybranej epoki. Nie zabrakło jednak nowoczesnego sznytu szczególnie w kwestii sztukaterii. To ona była najmodniejsza w klasycznej aranżacji wnętrz w 2018 roku. Równie ważne jak ściany, były również sufity. W każdej aranżacji, ale szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach to właśnie on przejmować pierwszeństwo podczas dekoracji. 

w 2018 roku modne też były akcenty maksymalistyczne gdzie wykorzystywano powielanie jednej grafiki na wielu materiałach czy w wielu miejscach. Nic jednak nie przebije faktu, że coraz bardziej chcemy mieszkać w domach inteligentnych – o rozwiązaniach, narzędziach, sprzętach i systemach mówi się coraz częściej. 2018 rok był przede wszystkim rokiem domów inteligentnych gdzie maszyny coraz częściej są zdalnie sterowane i same wykonują za nas coraz więcej obowiązków. Naszym zdaniem trend ten nie tylko utrzyma się w 2019 ale również będzie rósł w siłę, tak abyśmy mogli maksymalnie dużo czasu poświęcić rodzinie i pasjom. W nowym roku życzymy Wam tego z całego serca.