Życie w wielkim mieście spowodowało, że mieszkańcy dostosowali sobie wnętrza do swoich potrzeb i pędzącego życia. Poznaj styl nowego jorku.

[fb_button]

Słoneczko wyjrzało zza zimowych chmurek i rozgrzało nasze marzenia o idealnym tarasie na wiosnę. Wszyscy chyba wypatrujemy ciepłych dni aby otworzyć okno na balkon czy taras i móc delektować się ciepłymi promyczkami. A za pasem kwiecień, czyli najbardziej intensywny miesiąc na prace ogródkowo – porządkowe. Teraz jest najlepszy moment na zaplanowanie remontu balkonu czy tarasu aby, gdy przyjdzie odpowiednia pora, móc wypić kawę na świeżym powietrzu w wyjątkowej aranżacji. 

Wiosno, wiosno, ah to ty!

Wiosenna aranżacja balkonu, tarasu czy ogrodu to przede wszystkim nowe rośliny: kwiaty, krzewy i drzewa posadzone teraz mają dużą szansę przyjąć się i zakwitnąć w kwietniu, wypuszczając bazie, młode listki czy pączki kwiatów. Planując remont tarasu warto jednak pójść o krok dalej i zastanowić się nad podłogą czy zadaszeniem, meblami a także oświetleniem naszej zielonej przestrzeni.

Aranżacja balkonu lub tarasu.

Podczas planowania, warto zacząć od zmierzenia przestrzeni oraz rozrysowania jej na kartce papieru. Widzimy wówczas czystą, prostą przestrzeń w której możemy nanieść wszystkie elementy o których marzymy. Powinniśmy też w naszym planie zaznaczyć elementy, które są a których zmienić nie możemy lub nie chcemy. Są to np. stare drzewa, miejsce tarasu czy okna w domu, które będą wpływać na końcowy efekt projektowania przestrzeni. Gdy mamy już ten podstawowy widok, zastanówmy się nad budżetem. To ważne, ponieważ często to właśnie jego wysokość sugeruje, jakie zmiany zostaną na balkonie czy tarasie zrealizowane. 

Koszt remontu tarasu

Zakładając że chcemy wymienić podłogę tarasu, musimy liczyć się z kilkoma tysiącami złotych. Przykładowo za podłogę z deski kompozytowej na powierzchni 20 m.kw (5×4 metry) musimy zapłacić w sumie około 5 tysięcy zł. Do wyceny należy wziąć nie tylko jednostkową cenę deski kompozytowej, ale też piasek, elementy mocujące i pracę. Zadaszenie tarasu to podobne albo większe koszty. Wszystko zależy od wykorzystanego materiału. Warto jednak szukać nietypowych rozwiązań i np. jeśli remontujemy taras i mamy ułożoną na nim kostkę brukową modną kilka lat temu, warto pomyśleć o jej odnowieniu. Można też zaplanować prace samodzielnie – tracimy wówczas czas, lecz budżet potrzebny na realizację marzeń może być znacznie mniejszy. 

Elementy dodatkowe

Jednak gdy nie planujemy rewolucji na tarasie, warto odświeżyć go na wiosnę np. poprzez malowanie, zmianę dekoracji czy elementów dodatkowych. Jeśli mieszkamy w starym domu, warto wymienić elementy elektryczne na zewnątrz, na wodoodporną serię Berker W.1  z podwyższoną klasą ochrony IP55.  Możemy też zainwestować w nowe meble lub odrestaurować stare, nawet te znalezione u babci w piwnicy. Odnowienie ich nada naszemu balkonowi czy tarasowi niepowtarzalnego charakteru i klimatu. No a na koniec, to o czym mówiliśmy na początku – rośliny. Nie tylko to jakie czy ile ich zasadzimy, ale również w czym. Proponujemy zainwestować czas lub pieniądze w coś oryginalnego: doniczki czy warzywniki w pasującym do aranżacji stylu i kolorze.