Soft loft – nowy trend w dekoracji wnętrz

[fb_button]

Moda na aranżację w stylu loftowym przyszła do nas z zachodu. Inspirujące mieszkania zza oceanu zachwycają i przyciągają naszą uwagę. Niestety w powojennej Polsce niewiele zostało miejsc, gdzie można stworzyć prawdziwe loftowe mieszkanie. Dlatego aranżatorzy i developerzy znaleźli na to rozwiązanie. Ci pierwsi dostosowali styl loftowy do możliwości jakie dają im mieszkania w naszym regionie, ci drudzy natomiast postawili na nowe budynki zgodnie z zasadami loftu.

Wysokie sufity, dużo naturalnego światła i do tego beton, cegła i plątanina widocznych kabli i rurek. Takie teraz mieszkanie możemy kupić np. w Warszawie. Jeśli jednak nie mamy w planach zakupu mieszkania lub wybrany przez nas nie został wybudowany zgodnie z duchem loftowym, możemy posiłkować się stylem aranżacji zbliżonym do wymarzonego. Soft loft, czyli lżejsza forma loftu dopuszcza właśnie takie wariacje.

 

W mieszkaniach aranżaowanych na styl loftowy wykorzystuje się przede wszystkim materiały i dodatki typowe w pofabrycznych mieszkaniach. To one nadają charakter całemu pomieszczeniu. Przede wszystkim króluje tu surowy klimat i neutralna kolorystyka. Okna nie posiadają firanek, nie tylko dlatego że są one zbędnym elementem. Ważne w stylu loftowym jest również naturalne światło. Materiały najczęściej wykorzystane w pomieszczeniu to beton i cegła. W soft loftowych mieszkaniach stosuje się zamiast prawdziwego betonu, gres imitujący ten materiał. Również ściany – warto zburzyć je i elementy jak np. słup wymurować z cegły. Jednak gdy nie ma takiej możliwości, wówczas przychodzą nam z pomocą tapety 3d imitujące cegłę niemalże doskonale. Jeśli chodzi o dodatki, w soft loftach sprawdza się drewno, szło i metal. Jednak obowiązuje zasada – im mniej tym lepiej. Dzięki temu zachowamy przestrzeń, która w mieszkaniach w blokach z bryły je bardzo pożądana. 

Okablowanie prowadzące do lamp i włączyników też może być problematyczne w starych mieszkaniach. Kiedyś kable montowano ‘jak popadnie’ , dlatego jeśli nie mamy w planach robienia generalnego remontu, nie warto wydzierać ich ze ściany, bo może ona po prostu odpaść. Rozwiązaniem natomiast są oryginalne lampy, stalowe klosze oraz ciekawe włączniki do światła jak np. nasza seria Berker R.1 z ramką z betonu, łupka czy aluminium.