Wiejski wystrój domu z nutą tradycji

[fb_button]

Coraz częściej spotykamy się w dekoracji wnętrz z powrotem do korzeni, naturalnych rozwiązań i starych aranżacji. Również coraz popularniejsze staje się odnawianie starych, nieużywanych mebli dając im nowe życie. Styl rustykalny niegdyś spotykany w domach naszych pradziadków i dziadków teraz powraca i zachwyca we współczesnych aranżacjach. A wszystko dlatego, że pragniemy powrotu do natury, prostych rozwiązań i prawdziwych doznać. A mieszkanie czy dom ma być skuteczną odskocznią od pędzącego wokół świata.

Styl rustykalny to przede wszystkim minimalne rozwiązania, w których prym wiodą charakterystyczne dla tego nurtu przedmioty i materiały. Nie możemy z nimi przesadzić bowiem styl wiejski wywodzi się raczej z biedy, gdzie w dekoracji wnętrz były wykorzystywane przedmioty wykonane ręcznie i z dostępnych materiałów (najczęściej z drewna).

We wnętrzu podkreślane jest wiejskie pochodzenie np. poprzez odsłonięcie ceglanej ściany czy drewnianego stropu. Ten powrót do natury nie przekreśla jednak postępu technologicznego, jednak sprzęty RTV i AGD są skutecznie ukryte. Podobnie jest z osprzętem elektronicznym, najlepiej pasować będzie subtelny wygląd i wysoka jakość łączników i gniazdek serii 1930 Rosenthal

Źle kojarzona z nurtem wiejskim jest przesada w gromadzeniu bibelotów nawiązujących do stylu. Oczywiście stare żelazko czy maszyna do tkania są cenne, jednak nie muszą wszystkie występować w każdym pomieszczeniu. Wystarczy rustykalność podkreślić jednym lub dwoma stylowymi akcentami jak zegar, baterie w łazience czy kuchni, obraz prezentujący stare rzemiosło… Wiejski charakter wnętrza podkreślą ponadto wyroby z wikliny, suszone kwiaty, lniane obrusy i makatki, na podłogach niewielkie, ręcznie tkane chodniki lub skóry zwierząt.

Styl rustykalny wydaje się być prosty w projektowaniu, jednak niech nas nie zmyli łatwość w odnalezieniu mebli czy dodatków w tym nurcie. Odpowiednie dobranie mebli, materiałów i wzorów dla każdego z pomieszczeń a następnie ubranie całego mieszkania w spójną całość to spore wyzwanie. Efekt końcowy jednak będzie olśniewać każdego dnia zarówno mieszkańców jak i odwiedzających, dlatego warto zaryzyk0wać i konsekwentnie tworzyć swój wymarzony wystrój wnętrza.