Jak wybrać oświetlenie?

[fb_button]

Aranżacja domu czy mieszkania to wyzwanie. Nic jednak nie jest równie ważne jak prawidłowe dobranie oświetlenia do pomieszczenia i wystroju. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy to dużo częściej korzystamy ze sztucznego światła. Podpowiadamy jak nie popełnić błędu w tym temacie i jak dobrać nie tylko odpowiednie oświetlenie do łazienki, kuchni, pokoju dziennego czy sypialni ale też jak odpowiednio przygotować elektrykę do łączników światła.

 

Pokój dzienny

W salonie, pokoju dziennym czy po prostu dużym pokoju oświetlenie jest bardzo ważne ze względu na dwa aspekty: funkcjonalny i dekoracyjny. Jest to przecież pomieszczenie gdzie przyjmujemy gości oraz korzystamy w ciągu dnia. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz pogoda nas nie rozpieszcza. Salon to miejsce gdzie po pracy i szkole spotykamy się całą rodziną i oglądamy filmy, gramy w gry, układamy puzzle czy po prostu bawimy się i odpoczywamy. Dlatego ważne jest dobre oświetlenie pomieszczenia – powinno być jasno, ale nie jaskrawie. Barwa światła powinna być ciepła i nie męcząca oczu. Warto powiesić główną lampę na środku pomieszczenia, która da dużo jasnego światła i oświetli cały pokój. Dodatkowo mniejsze lampy – do mniejszego oświetlenia odpowiedniego relaksowi. One również powinny znajdować się minimum na wysokości głowy dorosłej osoby. Będziemy je włączać podczas seansów filmowych czy czytania książki. Dopełnieniem oświetlenia w pokoju dziennym będą mniejsze lampy stołowe czy dekoracyjne w szafkach które nie tylko nadadzą wnętrzu charakteru ale też wskażą na ważne miejsca w pomieszczeniu np. barek, biblioteczka.

Sypialnia

W pokoju przeznaczonym do spania oświetlenie jest równie ważne. Jednak podejście do niego zmienia się w porównaniu z salonem. Tutaj bardziej stawiamy  na relaks i światło relaksacyjne. Dlatego często w sypialniach montujemy lampy na ścianach oraz przy łóżku. W tym też miejscu powinny znajdować się włączniki światła – aby nie musieć schodzić z łóżka aby zgasić/zaświecić światło. 

Kuchnia i łazienka

Oświetlenie w pomieszczeniach funkcjonalnych spełnia taką samą rolę – ma być funkcjonalne, ale też podkreślające styl wnętrza. Zatem ważne w kuchni jest światło na główny blat, ale też podświetlenie szafek czy wewnętrzne światło w przeszklonych półkach prezentujące zastawę. Jeśli w kuchni znajduje się również do spożywania posiłków – tutaj również światło powinno być odpowiednio dobrane a włącznik w wygodnej odległości od osób siedzących przy stole/blacie. W łazience włączniki światła powinno się montować na zewnątrz pomieszczenia aby uniknąć wilgoci. Dodatkowo poza głównym światłem warto dodać oświetlenie punktowe na twarz czy dekoracyjne np. w prysznicu. W kuchni i łazience warto też zamontować radio podtynkowe – wówczas możemy cieszyć się idealną jakością dźwięku i funkcjonalnością takiego rozwiązania. 

Jak widać, oświetlenie jest istotne nie tylko ze względu na światło jakie daje, ale też gdzie a przede wszystkim dlaczego. Rozważne jego umiejscowienie razem z włącznikami to klucz do wygody w naszym domu. W artykule wykorzystaliśmy do inspiracji serię Berker by Hager Q.7. Sprawdzona już, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne seria Q, została wzbogacona nowymi ramkami wykonanymi z naturalnych materiałów.