Pokój na poddaszu

[fb_button]

Poddasze to piękne i ciekawe miejsce na stworzenie niepowtarzalnego pokoju. Jest to jednak przestrzeń dość problematyczna pod względem ułożenia. Nie powiesimy obrazów ani szafek czy telewizora. Siadanie na sofie może skończyć się guzem. Nie w każdym miejscu będziemy mogli postawić wymarzone szafki. Jednym słowem, aranżacja poddasza jest problematyczna. Nie jest jednak niemożliwa – jedynym kryterium określającym, co może powstać w tej przestrzeni jest wysokość dachu. Jeśli w centralnym punkcie nie będziemy mogli się wyprostować – wówczas nie ma sensu tworzyć na poddaszu czegokolwiek. No chyba, że będzie to bawialnia dla dzieci, w której wysokość dachu dla tych maluchów nie będzie problematyczna. 

Jeśli chcemy na poddaszu stworzyć pokój, może to być pokój dzienny, sypialnia lub pokój dziecka. Każdy z nich określi nam pewną specyfikę i charakter pomieszczenia. Drugim kryterium, które trzeba brać pod uwagę podczas aranżacji to rozmieszczenie mebli. Przez krzywiznę i wysokość dachu, w niektórych miejscach po prostu nie da się ustawić pewnych mebli a w innych będzie to nie tylko bezproblemowe ale też będzie dobrze wyglądać. Dlatego punkt dwa to ustawienie. Dopiero teraz możemy decydować o wyglądzie…

Styl wnętrza powinien być dobrany po pierwsze do naszych upodobań ale też do możliwości przestrzeni. Warto czasem zrezygnować z czegoś aby zyskać więcej np. na jasności i przejrzystości w pokoju. Na poddaszu dobrze będzie wyglądać ciepły klimat skandynawski ale też surowy industrialny, szczególnie gdy mamy widoczne drewniane lub stalowe krokwie od dachu. Jeśli dach jest nisko i nie mamy w nim wielu okien warto wybrać jasne barwy do pomieszczenia oraz lustra aby go naturalnie rozświetlić. Włączniki czy gniazdka na pochyłych ścianach to również nie proste wyzwanie. Warto wówczas zastosować proste rozwiązania jak np. serie Berker Q.7 – wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne seria Q, została wzbogacona nowymi ramkami wykonanymi z naturalnych materiałów.