Vintage – nie dla wszystkich

[fb_button]

Styl Vintage, zaraz obok stylu skandynawskiego, nowoczesnego czy industrialnego, jest jednym z najbardziej popularnych stylów aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Prawdopodobnie dlatego, że styl ten oddaje charakter ludzi, który chcą poznać swoje korzenie, szukają odpowiedzi na pytania o przeszłość a także chcą się wyróżniać – być oryginalnymi, dzięki posiadaniu starych lecz wysmakowanych mebli i dodatków. Słowo “vintage” oznacza winobranie, a dokładniej szlachetne wino z owoców jednego sezonu – pełne smaków i aromatów ale też odpowiedniego czasu, dzięki któremu meble ożywają ponownie. Bo dobre projekty wnętrz nie nudzą się nigdy. 

 

W stylu vintage ważne jest łączenie przedmiotów z poprzednich dekad, tak aby tworzyły spójną całość, ale nie koniecznie pochodziły z jednego okresu. Sofa w stylu skandynawskim, fotel z PRL i komoda staroangielska będą pięknie wyglądać w pomieszczeniu aranżowanych na styl vintage. Do tego obowiązkowo powieszone na ścianie płyty winylowe oraz plakaty typu pop-art. Wszystko jednak z umiarem. Styl vintage to nie przepych i sztuczne pokazanie wartości aranżacji a skromne, oryginalne i wysmakowanie połączenie różnych przedmiotów, kolorów i faktur w jedną całość. Dopiero takie podejście da zadowalający efekt. 

Oczywiście warto do wnętrz w stylu vintage wprowadzić również dodatki – wspomniane płyty winylowe oprawione w ramę i powieszone na ścianie ale też reprodukcje (lub oryginały!) obrazów np. w stylu impresjonistycznym, rzeźby czy akcesoria np. zastawa stołowa z babcinego strychu, która ma więcej lat niż my sami. Do takich wnętrz pasować będzie nasza seria Berker 1930 Rosenthal która jest ukłonem w stronę lat trzydziestych ubiegłego wieku. Te łączniki do światła, przywołują swoim wyglądem początek poprzedniego wieku, jednak swoją funkcjonalnością nie odbiegają od dzisiejszych standardów.