Nie tylko trend ale i cała filozofia niedoskonałości.
[fb_button]
Wabi Sabi, podobnie do opisywanych przez nas wcześniej trendów Lagom i Hygge to nie tylko styl aranżacji wnętrz. To cała filozofia bycia, która skrada nasze serca w 2018 roku. Styl wabi sabi pozwala na niedoskonałości, i prawdę mówiąc – te niedoskonałości czynią wnętrza wyjątkowymi. Wabi Sabi wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni i ma już… 600 lat. Nie jest to więc przełom czy nowość w aranżacji wnętrz a powrót do stylu w którym głównymi elementami są – prostota (wabi) i upływ czasu (sabi). Głównym przekazem, który rozpoznamy we wnętrzach aranżowanych w stylu Wabi Sabi jest autentyczność i piękno w niedoskonałych, prostych, skromnych przedmiotach. Bardzo zalecane są meble czy dodatki na których widoczny jest upływ czasu. Każda rysa, pęknięcie, skaza to idealne dopełnienie wnętrza dzięki którym zyskuje ono swój autentyczny, historyczny wręcz charakter. To one czynią styl Wabi Sabi wyjątkowym, zupełnie przeciwnym do stylów wnętrz popularyzowanych przez magazyny wnętrzarskie czy sklepy meblowe. Tu chodzi o coś więcej, o coś czego nie można kupić za żadne pieniądze.
Ale do rzeczy – w stylu aranżacji wnętrz Wabi Sabi nie znajdziemy przepychu, dekoracji czy ozdobników. To styl surowy, w którym liczy się autentyzm i minimalizm. Oczywiście kolory są naturalne, delikatne i praktyczne a materiały wykorzystane we wnętrzach z upływem czasu nie niszczą się i nie zmieniają swojej faktury. Podniszczone meble, wytarta deska na podłodze, kruszący się tynk ze ściany – tak, to właśnie styl wabi sabi, który powstał naturalnie we wnętrzu. Do aranżacji w tym stylu będą zatem dobre mieszkania w starych kamienicach, domy babć i dziadków, state dworki i dworzyska. W nowym budownictwie potrzeba wielu lat, aby można było naturalnie z autentycznością wprowadzić ten styl do pomieszczeń. Jeśli jednak marzą nam się pokoje w stylu wabi sabi, pamiętajmy aby dobierać tak elementy wykończenia aby pasowały do surowego sposobu aranżacji. Najlepsze w tym celu będzie: stare, spękane drewno; nieoszlifowany, surowy kamień; ręcznie robione plecionki z wikliny, bambusa, słomy; lniane lub jutowe narzuty, wełniane koce i dywany.
Bardzo ważną rolę w stylu wabi sabi odgrywa ceramika, która jest dopełnieniem wnętrza nie tylko użytkowym ale też ozdobnym. Najpiękniejsza będzie ta posklejana, której dano drugą szansę. Elektryka we wnętrzu powinna być ukryta, nie rzucająca się w oczy i nawiązująca do starych czasów – np. seria Berker 1930 której kształt przypomina pierwszą połowę XX wieku. Seria idealnie skomponuje się z delikatnymi motywami Japonii we wnętrzu – w końcu stamtąd wywodzi się styl Wabi Sabi.
Zostaw komentarz