Małe mieszkania – wyzwanie czy zbawienie?

[fb_button]

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest żyć na małej powierzchni w kilka osób? 35 metrowe mieszkanie w okresie bloków z płyty było standardem. Chodziło o to, żeby zapewnić każdej rodzinie mieszkanie, aby nie trzeba było mieszkać ‘na kupie’. Teraz te 35 metrowe mieszkania w blokach to nie marzenie, a pozostałość dzięki której mamy swobodny start w przyszłość.  Najczęściej mieszkania te są przekazywane przez rodziców swoim dzieciom, które właśnie zaczynają zakładać rodzinę lub jeszcze studiują. 

Małe mieszkania mają swoją zaletę – niewiele się do nich zmieści. Jest to też spora wada. Musimy dobrze dobierać meble i dodatki żeby nie tylko dobrze wyglądały, pasowały do wnętrz i były funkcjonale ale też nie zagracały tej małej przestrzeni. Wszelkie rozkładane meble, podwójne zastosowanie rozwiązań są tu jak najbardziej wskazane. Na przykład blat kuchenny, który może być również biurkiem. Stoik kawowy rozkładany do wysokości stołu jadalnego czy klasyczna wersalka lub kanapa, która za dnia jest sofą a w nocy łóżkiem dla właściciela. 

Jedna zasada jaka powinna panować na małej powierzchni to PLAN. Tak, planowanie co gdzie ma się znajdować, ciągłe pilnowanie aby przedmioty znajdowały się na swoim miejscu to klucz do sukcesu. Na małej powierzchni dobrze będzie wyglądać aranżacja w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, fińskim, hygge… Nie polecamy aranżować małego mieszkania w stylu staroangielskim (przez dużą liczbę szczegółów) czy loftowym (który z założenia wymaga sporej przestrzeni). Kolorystyka również powinna być jednakowa. Na całe mieszkanie powinno się bowiem patrzyć jak na pomieszczenie podzielone na pewne strefy. Zdecydowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem aranżować każdego pomieszczenia w innym stylu i innej kolorystyce, bo na tak małej powierzchni będzie to sprawiać wrażenie przeładowania i zwyczajnie nie będziemy się tam dobrze czuć. Warto do całego mieszkania wybrać jeden wzór łączników i gniazdek – na przykład serię Generacji R, która będzie idealnie pasować zarówno do chłodnych aranżacji w stylu minimalistycznym, jak i ciepłych rozwiązań stylu hygge

Małe może być piękne, wymaga to od nas jednak dużo więcej pracy aby zachować spójność i zapewnić funkcjonalność wszystkich rozwiązań.